fbpx

Protez Tedavisi

Eksik dişlerin işlevini geri kazandırmak ve estetik açıdan sağlıklı bir görünüm kazandırmak amacıyla protez tedavisi uygulanır. Bununla birlikte eklem tedavilerinde de protez tedavisi uygulanır. Protez tedavisi, diş eksiklikleri sonucunda meydana gelen estetik kayıplar, konuşma bozuklukları veya yeme problemlerini çözüme kavuşturur.

Protez Tedavisi Neden Gereklidir?

Özellikle diş eksiklikleri gündelik yaşam pratiklerinde zorluklara sebep olabilir. Aynı zamanda çeşitli sağlık problemlerine de yol açabilir. Diş eksikliklerinin sebep olduğu problemler şunlardır:

  1. Konuma problemi ve harflerin düzgün telafi edilememesi
  2. Utangaçlık, özgüven kaybı, sosyal fobi gibi psikolojik problemler
  3. Eklemden ses gelmesi veya eklem ağrısı
  4. Ağız sağlığının bozulması
  5. Besinlerin parçalanamaması durumunda ortaya çıkan beslenme problemi ve sindirim sisteminde oluşabilecek problemler.

Bu problemlerin önüne geçmek ve hem fiziksel hem psikolojik sağlığı maksimum seviyeye çıkarabilmek için protez tedavisi gereklidir.

Protez Tedavisi Çeşitleri Nelerdir?

Protez tedavisinin, hastanın ihtiyaçlarına yönelik olacak şekilde çeşitleri vardır. Bu protez çeşitleri sabit protez ve hareketli protezler olarak iki başlığa ayrılır.

Sabit Protezler

Hastalar tarafından takılıp çıkarılamayan protezlerdir. Hastanın ihtiyacına göre onley, inley, metal desteksiz porselen kronlar ve lamina metal destekli tedavileri kapsar.

Hareketli Protezler

Hastalar tarafından takılıp çıkarılabilen protezlerdir. Sabit protez yapılamayan durumlarda fazla sayıdaki diş kayıplarını restore etmek amacıyla yapılır. Hareketli protezler yemek yedikten sonra çıkarılıp düzenli olarak temizlenmelidir.

Anasayfa Form

Protez Dişin Faydaları Nelerdir?

Protez dişin belli başlı birçok avantajı vardır. Bu avantajlar:

Özgüven

Hastalar, diş eksikliğinden kaynaklı gülerken veya konuşurken kendilerini kötü hissedebilir. Bu problem de sosyal hayatı olumsuz etkiler. Protezler, bu problemi çözerek hastaların özgüven kazanmasını sağlar.

Artan Yaşam Kalitesi

Eksik dişler, konuşma ve yeme fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiler. Protez tedavileri sayesinde bu problemler çözüme kavuşur. Konuşma aksaklıkları son bulur ve sağlıklı beslenmeye yardımcı olur.

Uzun Ömürlü Kullanım

Protezler, sürekli değişime ihtiyaç duymadan uzun süre dayanıklılığını korur. Protez bakımı da aksatılmadan düzenli olarak gerçekleştirilmelidir.

Zirkonyum Diş Nedir?

Zirkonyum diş, sıklıkla tercih edilen bir kron materyalidir. Zirkonyum ile tedavi oldukça estetik görünüm kazandırır ve sağlamdır. Eksik veya harap olan dişlere uygulanır. Aynı zamanda renk problemleri, diş ayrıklıkları, form bozuklukları gibi  problemlerin çözümünde uygulanır.

Empress Diş Nedir?

Full seramik diş ismiyle de bilinen empress diş, metal alt yapısının bulunmaması ve içeriğinin tamamen seramikten oluşması sebebiyle minenin ışık geçirgenliğini taklit ederek son derece doğal görünüm sağlar. Kırık, çürük veya herhangi bir nedenle madde kaybına uğramış dişlere, form bozukluklarına, renklerle ilgili problemlere, boyutu büyük dolgulara, gülüş tasarımlarına empress diş tedavisi uygulanır.

Post Kor Restorasyon Nedir?

Üst kısımları harap olmuş ancak kökü sağlam olan dişlere uygulanan tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi ile diş çekiminin önüne geçilir. Dişin işlevi artar ve uzun ömürlü olarak kullanılabilir. Bu işlemin gerçekleşebilmesi için öncelikle kanal tedavisi uygulanır.