fbpx

Estetik Diş Dolgusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Estetik Diş Dolgusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Estetik dolgu son zamanlarda giderek yaygınlaşan tedavilerden biri oldu. Ankara diş kliniği Ekodent olarak, sizler için estetik diş dolgusu hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda derledik.

Kompozit dolgu olarak da bilinen estetik dolgu ile sağlıklı dişlerinize kavuşurken bir yandan dişleriniz için estetik görünüme kavuşmuş olursunuz.

Estetik Dolgunun Ömrü Ne Kadardır?

Tedavi esnasında kompozit malzemeler kullanıldığından dolayı, dolgunun dayanıklılığı konusunda endişe etmenize gerek yoktur. Son derece sağlamdır ve kalıcılığını uzun süre korur.
Yine de tedavi sonrasında sert gıdaları, dolgu yapılan dişinizle çiğnememelisiniz. Diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.
Ağız bakımınızı ve hijyeninizi korursanız, diş hekimi kontrollerinizi aksatmazsanız ve dişinize zarar verecek gıdalardan uzak durursanız estetik dolgulu dişinizi kullanabilirsiniz.

Dolgu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Kaç dişinize dolgu yapılacağına ve çürük dişinizin derinliğine, genişliğine bağlı olarak dolgu işleminin süresi değişiklik gösterir. Ancak genel olarak tek seansta tamamlanan bir işlemdir. Tek dişinize dolgu gerekiyorsa çok daha kısa sürede çürük dişinizden kurtulabilirsiniz.

Dişlerinizin durumuna göre ne kadar sürede tedavi olacağınız ilk seansta muayene sonrasında kesinleşir.

Dolgu Diş Düşerse Ne Olur?

Kompozit malzemeler sağlamlığıyla biliniyor olsa da herhangi bir aksilikte, sert darbeler gibi olumsuzluklar yaşandığında veya ağız bakımı aksatılıp diş tekrar çürüdüğünde düşebilir.

Estetik dolgu diş düşerse yeniden tedavisini gerçekleştirmek mümkündür. Tekrar tedavi olduğunuzda ağız ve diş sağlığınız yine eskisi gibi olur.

Estetik Diş Dolgusu Fiyatları Ne Kadardır?

Estetik dolgu fiyatları, tedavi yapılacak olan diş sayısına ve tedavi sürecine göre farklılık gösterir. Bu sebeple her hasta için tek bir fiyattan bahsetmek doğru bir bilgi olmaz. Kesin fiyat bilgisi için randevunuzu oluşturarak, dişlerinizin ihtiyacına uygun tedavileri öğrenmelisiniz. Diş hekiminiz, ihtiyacınıza göre en uygun fiyat bilgisini size sunacaktır.

Estetik Dolgu Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tedavi olduktan sonra tabii ki her tedavide olduğu gibi dikkat etmeniz gereken birçok etmen vardır. Bunlar genellikle:

  • Ağız bakımınızı ve hijyeninizi korumak
  • Aşırı alkol, kahve, çay ve tütün kullanımından kaçınmak
  • Kabuklu yemişler gibi sert gıdaları dişinizle kırmamaya çalışmak
  • Diş hekimi kontrolünüzü aksatmamak ve her 6 ayda bir kontrole gitmek

Tedavi Esnasında Ağrı Olur Mu?

Az önce de bahsettiğimiz gibi tedavi öncesinde dişinizin uyuşması için size lokal anestezi yapılır. Bu sayede tedavi esnasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz.

Tedavi sonrasında ise dişiniz birkaç saat sızlayabilir. Bu ağrı kısa sürer ve geçicidir. Diş hekiminizin verdiği ilaçları, ağrı olduğunda kullanabilirsiniz. Ancak diş hekiminizin verdiği ilaçlar dışında herhangi bir ilaç kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Estetik Diş Dolgusu Dışarıdan Görünür Mü?

Dişle birebir doğal göründüğünden dolayı dolguyu ayırt etmek zordur. Estetik dolgu, işiniz ile tamamen uyumludur ve doğal görünüme sahiptir. Sağlıklı, estetik ve doğal dişlere bu tedavi sayesinde kavuşabilirsiniz.

Ankara diş kliniği Ekodent olarak alanında uzman kadromuz ile estetik dolgu tedavilerinizi gerçekleştiriyor, ağız sağlığınıza kavuşmanızı ve estetik gülüşlere sahip olmanızı sağlıyoruz.

Benzer Yazılar