fbpx

Diş Protez Teknolojisi Nedir?

Diş Protez Teknolojisi Nedir?

Herhangi bir sebeple çekilmiş veya eksilmiş dişlerin yerine yapılan protez diş uygulamasına diş protez teknolojisi denir. Günümüzde birden fazla diş kaybı yaşayan hastaların eksik dişlerini yeniden işlevsellik kazanması için yapılmaktadır.

Giderek yaygınlaşan bu tedavi yönteminde sabit ve hareketli olmak üzere iki çeşit protez uygulanmaktadır.

Diş protez teknolojisi sayesinde;

 • Hastaların eksik veya kayıp dişlerinin yeniden işlevsellik kazanır.
 • Eksik dişlerden kaynaklı yeme ve çiğneme fonksiyonlarında meydana gelen aksaklıklar düzelir.
 • Eksik dişlerden kaynaklı konuşmada meydana gelen zorluklar gider. Hastalar eskisine göre daha düzgün ve akıcı konuşabilir.

Gelişen diş protez teknolojisiyle protez diş tedavisi de yaygın hale geldi. Hastalar artık rahatlıkla kendilerine uygun protez çeşidini yaptırabilirken ağız ve diş sağlığına kavuşabiliyor.

Ankara diş kliniği Ekodent, uzman kadrosu ile hastanın ağız yapısına ve ihtiyacına uygun protez tedavisi gerçekleştirmektedir.

Protez Tedavisi Çeşitleri

Hastanın eksik diş sayısına, ağız yapısına ve ihtiyacına uygun olarak farklı protez tedavi çeşitleri geliştirilmiştir. Bu tedavileri yakından inceleyecek olursak:

Sabit Protez

Ağza takıldığı zaman tekrardan çıkarmanın mümkün olmadığı protez tedavi çeşididir. Genellikle hareketli protezin uygun olmadığı hastalara uygulanmaktadır. Bakımı aksatılmadığı zaman ömür boyu kullanılabilmektedir.

Sabit protezler; metal desteksiz porselen kronlar, inley, onley ve lamina metal destekli tedavileri kapsamaktadır.

Hareketli Protez

Sabit protezin aksine hastaların takıp çıkarabildiği protez çeşididir. Bu protez çeşidi hastalara kullanım pratikliği sağlamaktadır. Sabit protez yapılamayan durumlarda, çok fazla diş kaybı olduğu zamanlarda hareketli protez tercih edilmektedir.

Hareketli protezler, yemekten sonra çıkarılıp temizlenmelidir. Temizliği aksatıldığı zaman diş üzerinde biriken bakteriler proteze zarar verir. Hareketli protezler düzenli olarak, özel üretilen protez diş fırçası ve macunu ile fırçalanmalıdır.

Hareketli protez kapsamında yer alan çeşitler:

 • Total protezler
 • Parsiyel protezler
 • İmplant üstü protezler
 • İmmediat protezler

Protez Dişin Bakımı Aksatılmamalıdır!

Protez takıldıktan sonra ömür boyu kullanılabilmektedir. Ancak protezin zarar görmemesi ve uzun ömürlü olması için bakımını düzenli olarak yapmak gerekir.

Protez dişlere özel olarak üretilen protez diş fırçaları ve malzemeleri vardır. Protez diş takan hastaların bunları kullanması gerekmektedir. Diş hekimi, protez bakımı için malzeme ve tavsiyeler önerecektir.

Hareketli protez kullananların her yemekten sonra dişlerini çıkarıp fırçalaması gerekmektedir. Bol su ve özel diş macunları ağız ve diş hijyenini sağlayacaktır. Protez geri takılmadan önce ağız da iyice temizlenmelidir.

Protez diş takıldıktan sonra çok sert yiyecek tüketiminden kaçınmak gerekir. Aynı zamanda çok sıcak veya çok soğuk içecekler de tüketilmemelidir. Çok sert, soğuk veya sıcak gıdalar protezin yapısına zarar vermektedir.

Protez Diş Tedavisinin Aşamaları

 • Protez diş tedavisi olacak hastalar, ilk olarak uzman diş hekimi araştırmalı ve randevusunu oluşturmalıdır.
 • İlk randevu genel muayene aşamasıdır. Diş hekimi, hastanın ihtiyacına göre proteze uygun olup olmadığını kontrol eder. Dişlere daha önce operasyon uygulanıp uygulanmadığı, eksik dişlerin sayısı, dişlerin genel sağlığı gibi birçok kontrol gerçekleşir.
 • Kontrollerden ve detaylı muayeneden sonra diş hekimi, hastanın diş ölçülerini alır. Ölçülere uygun olarak protez modeli oluşturur. Bu model ile protezin 3D görüntüsü hazırlanır.
 • Gülüş çizgisi, çene yapısı, dişlerin orta hattı gibi detaylar göz önünde bulundurularak protez oluşturulur ve protezin rengine karar verilir.
 • Son aşama ise prova aşamasıdır. Protezin hastaya uygun olup olmayacağı kontrol edilir. Uygunsa protez kullanıma hazırdır demektir.

Genel olarak bu aşamalar birkaç seans içerisinde son bulmaktadır. Çenenin, diş etlerinin yapısına ve eksik dişlerin yapısına bağlı olarak tedavi süresi değişiklik gösterebilmektedir.

Proteze Alışma Süresi

Protez diş tedavisi gören hastaların alışma süresi kısa sürer. Genel olarak ortalama 3-4 gün içerisinde proteze alışmak mümkündür. Diş hekiminin tavsiyelerine uymak alışma sürecini hızlandırır.

Protez Diş Tedavisi yaptırmak istiyorsanız uzman diş hekimi kadrosu ile kalitesini kanıtlayan Ekodent’ten randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Benzer Yazılar