fbpx

Diş Beyazlatma

Bleaching ismiyle de bilinen diş beyazlatma uygulaması, güzel gülüşlere sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği bir estetik tedavi yöntemidir. Diş beyazlatma uygulaması ev tipi ve ofis tipi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Ofis tipi uygulamalar hekim kontrolünde gerçekleştirilir. Ev tipi uygulamalara göre etkisi çok daha hızlı belli olur. Ofis tipi uygulamaların etkisi yarım saat içerisinde etki gösterirken ev tipi uygulamaların etkisini göstermesi bir haftayı bulmaktadır.

Diş Beyazlatma Uygulaması İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ofis Tipi Beyazlatma Nasıl Uygulanır?

Diş hekimi tarafından muayenede uygulanır. Hem kısa sürede etki eder hem de çok daha hızlı sürede sonuç aldırır.

İlk olarak bir ekatörle bütün dudak ve yanak yüzeyleri izole edilir. Daha sonrasında bu bölgelerin izolasyonu sağlanır. Açıkta sadece diş yüzeyleri kaldıktan sonra diş yüzeyine ışıkla veya lazerle beyazlatıcı ajan uygulanır. İşlem süresi ortalama 30-40 dakikadır.

Anasayfa Form

Ev Tipi Diş Beyazlatma Nasıl Uygulanır?

İlk olarak ağızdan ölçüler alınır ve bunlardan kişiye özel şeffaf plaklar oluşturulur. Bu şeffaf plaklara beyazlatıcı jel sürülür. Bu işlemin etkili olabilmesi için plaklar bir hafta boyunca ağızda en az dört saat kalmalıdır. Uygulama öncesinde ve sonrasında dişler fırçalanmalıdır. Uygulama esnasında dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi sigara ve renkli gıdaların tüketilmemesidir.

Diş Beyazlatma İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Diş beyazlatma işlemi 18 yaşından büyük kişilere ve sağlıklı her dişe uygulanabilir.

Diş Beyazlatmanın Etkisi Ne Kadar Sürer?

Diş beyazlatmanın etkisi kişinin beslenme alışkanlıklarına, sigara, kahve ve çay, renkli gıda tüketimine göre değişiklik göstermektedir. Etkisi ortalama 2-3 sene sürse de tekrarlanabilir bir işlem olduğu için yeniden uygulanabilir.

Diş Beyazlatma Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sigara kullanımı bırakılmalı veya minimum düzeye indirilmelidir.

İşlem bittikten sonrasında bir saat bir şey yiyip içilmemelidir.

İşlemden sonra 10 gün boyunca çay, kahve, asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Aynı zamanda meyve suyu, şalgam, koyu soslu yiyecekler, renkli meyveler gibi renkli gıdalar tüketilmemelidir.

Diş Beyazlatmak Zararlı Mıdır?

Diş beyazlatma, dişin canlı dokusuna ve sert dokusuna herhangi bir zarar vermez. Uygulama doğru endikasyon ile ve diş hekimi gözetiminde yapılacağından dolayı herhangi bir zararı yoktur.